כיול מדי לחץמהו מד לחץ?

כשמדובר במד לחץ מתייחסים לברומטר ולמנומטר. מכשירים אלו מאפשרים למדוד לחץ בסביבה ובמערכות שונות שבדרך כלל נעשה בהן שימוש בתעשייה.

היכן ובאילו תחומים נעשה שימוש במד לחץ?

מדי לחץ נועדו לבדוק לחצים שונים כגון לחץ מים, לחץ אוויר, לחץ שמן ועוד. למעשה, אנו נתקלים במכשירי לחץ במגוון תחומים בחיינו – גם הפשוטים ביותר כמו מילוי אוויר בגלגלי הרכב או האופניים. גם במצבים מורכבים יותר המצריכים בדיקה מקצועית כמו כיבוי אש יש צורך בשימוש במד לחץ.

מדי לחץ נפוצים גם בתעשייה ובמחקר, בבדיקות רפואיות, בקליניקות, בתחבורה, בתעשייה הימית והאווירית וגם בכלי נשק. על מנת שמכשירים אלו יתפקדו כראוי וישמשו את האדם שסומך עליהם, חשוב שמדידים אלו יעברו כיול.

אילו סוגים של מדי לחץ קיימים?

ישנם סוגים רבים של מדי לחץ, אשר לעיתים המראה החיצוני שלהם די דומה. לרוב, מד הלחץ הוא מעין קופסא עגולה המזכירה בצורתה שעון. בתוכה יש מספרים שונים ומחוג בודד שמטרתו להציג את הלחץ של המכשיר אליו המודד מחובר.

יש מדי לחץ לתעשייה, ישנם מדי לחץ לתחומי מדידה רבים, מדי לחץ מחומרים שונים כגון, נירוסטה, פלסטיק ומתכות שונות , מד לחץ דיגיטלי ועוד. מד לחץ דיגיטלי, בשונה ממה שתיארנו קודם, אינו פועל עם מחוג אלא מדובר בקופסא עם צג דיגיטלי המציגה את תוצאת המדידה באמצעות תצוגת הספרה שמייצגת את הלחץ. לרוב, במדידים אלו ניתן לשנות את סוג היחידות של הלחץ.

איך מכיילים מד לחץ?

פעולת הכיול נעשית לרוב במעבדה מוסמכת המתמחה בכיול מכשירי מדידה ומערכות. חשוב להבין כי מד לחץ הוא בראשיתו מכשיר מדידה שאמור להציג את הלחץ הנמדד במכשיר או במערכת כלשהי. מכשירים רבים פועלים על לחץ וחשוב מאוד שלא יציגו לחץ שונה מהלחץ האמיתי במידה משמעותית. כלומר, לא יציגו לחץ נמוך או גבוה באופן משמעותי מהמותר. לכן, הכיול הוא תהליך חשוב מאוד ויש לבצעו אחת לתקופה, לפי המוגדר בהוראת היצרן או על פי תקן סטנדרטי.

זאת ועוד, חשוב שכיול מד הלחץ יבוצע על ידי אדם מנוסה ומקצועי שמכיר את מדי הלחץ הספציפיים ויודע לתפעל אותם ואת מערכות איתם מבצעים את הכיול. פעולת הכיול, היא למעשה פעולה המוודאת כי מד הלחץ פועל כנדרש כל תקופה מסוימת, לפי הוראות יצרן או על פי תקן סטנדרטי. בנוסף, בדיקת הכיול לעיתים מראה כי נדרשת פעולת תחזוקה, בכדי שמד הלחץ יפעל כראוי ויציג תוצאות לפי הדיוק הנדרש.

לקריאה נוספת: כיול משדר לחץ

צריכים לכייל מד לחץ? צרו קשר

Call Now Button
שינוי גודל גופן
יצירת קשר מהירה

יצירת קשר מהירה


התחל שיחה
👋 שלום!
איך אפשר לעזור?